Her şeyde olduğu gibi, Nuri’nin daha iyi ürünler için bitmeyen arayışı, büyük şehirlerden Regency’ye çekebileceğimiz tüm süslü şeflere rağmen, süslü menülerin istediğimiz şey olmadığına inanmamıza neden oldu. Ma’nın mutfağı, taze ürünlerin taze olarak sunulması gerektiği felsefesinden doğdu. Menüler ağırlıklı olarak Türkçe, sade, bol olmalı, ancak önemli bir şartla: Tüm yemekler siparişinizden sonra pişirilmelidir! Sebzeleri toplandıkları gün servis etmeliyiz, yoksa ne anlamı kalır ki? Dedemin dediği gibi: ‘Yeşiller yeşil olmalı’. (Yani tazeyken tüketilmelidir!)

Böylece Regency restoran ve mutfaklarında yeni bir dönem başladı ve Masuda’nın yemek pişirme ve öğretme tutkusu yeniden alevlendi. Sade evde pişirmek artık Regency mutfağının temel taşıdır ve öğle ve akşam yemeği menüleri damak zevkinize hitap edecek lezzetli sürprizlerle doludur. Ama burada pub grubunun Türkçe versiyonundan bahsetmiyoruz. Hala iyi yemek; sadece daha iyi. Özgün yemekler, yüzyıllardır hazırlandıkları şekilde hazırlanır, rengarenk taze ürünler taze olarak sunulur, ancak modern, sofistike bir tarzda kaplanır. Yine de güzel bir yemek ama sağlıklı malzemelerle otantik geleneksel şekilde pişirilir.

Güne taze pişmiş ekmeğimiz ve seçtiğiniz kabarık, hafif omlet, ayrıca taze sıkılmış portakal suyu ve <çeşitli mezeler> ile başlamaktan daha iyi ne olabilir? Buna, daha canlandırıcı olanın rahat ve keyifli ambiyans mı yoksa turkuaz denizin ve parlak mavi gökyüzünün sakin genişliği mi olduğuna karar verememenin heyecanını ekleyin!

Mükemmel bir Akdeniz KAHVALTI her zaman mısır gevreği ve yoğurt eşliğinde bir dizi taze mevsim meyvesi veya taze toplanmış çiftlik domatesleri ile yoğurt ve peynir çeşitlerini (bazıları ev yapımıdır) içerir ve size bir gün geçirmeniz için gereken enerjiyi verir. gezip görmek.

Havuz çevresinde öğle yemeği rahat görünebilir, ancak menü veya sunulan harika şarap seçimi hakkında sıradan bir şey yoktur. Havuz sadece otel sakinlerine açıkken, havuz bar Snax, en taze salataları, gurme burgerleri veya ev yapımı ekmekli sandviçleri ve pideleri arayan bölge sakinleri arasında oldukça takipçisi oluyor.

Popüler teras barımızda günün sıcağında yıkanmak. Quickshot, gündüz usul usul geceye karışırken, Kalkan’ın tamamının körfezin karşısından parıldayan elmaslarla bezenmiş güzel bir denizkızına dönüşmesini ağzı açık izleyeceksiniz. Kalkan’ın en iyi restoranı olarak kabul edilen Seapoint Terrace Restaurant’ta yıldızlı gökyüzünün altında muhteşem atmosferi içinize çekiliyor olacaksınız.

Seapoint Terrace, A’ La Carte’ye ev sahipliği yaptığımız çarşamba günleri hariç her gece açıktır. Seapoint, yerleşik olmayanlara da açıktır ve sunulan kaliteli mutfağı arayan ‘düzenli’ sadık bir takipçi kitlesini kendine çekmiştir. Geleneksel ekmeğimizin yapıldığı otantik, odun yakan taş fırın popüler bir özelliktir.

Pazartesileri Deniz Mahsulleri, Cumaları Kuzu Kuzu Cuma gibi temalı gecelerde A’ La Carte menümüz de mevcut olmaya devam ediyor.

Çarşamba günleri, A’ La Carte’ın olmadığı tek gece, havuz başında ünlü Regency Barbecue düzenlenir. Havuzda yanıp sönen mumlar, yukarıda elmaslarla bezeli gökyüzü, çeşit çeşit mezelerin altında inleyen masalar ve çatırdayan ateşte cızırdayan etlerle, bu durum tam 17 yıldır konukların gözdesi olmaya devam ediyor. Pek çok kişi tarafından ona Regency Feast adını vermemiz söylendi, ancak bunun sadece muhteşem bir Barbekü olduğu konusunda ısrar ediyoruz!

Temalı geceler hakkında daha fazla bilgi için ETKİNLİKLER‘e bakın.